Какво представлява зъбният камък?
Зъбният камък представлява минерализирана/втвърдена зъбна плака (размекната храна и микроорганизми). Образуването на самата плака започва няколко часа след прием на различни храни и напитки.
Ако плаката не се отстранява редовно и напълно, минералите в слюнката се комбинират с плаката и образуват кристали, които се втвърдяват в зъбен камък. Зъбният камък може и да се отлага и по повърхността на коронки и мостове, както и да оказва неблагоприятно въздействие върху здравето на венците. При деца с недобра устна хигиена също може да се наблюдава натрупване на зъбен камък и в двете съзъбия.
Не е ли вредно за зъбите да се отстранява?
Почистването на зъбния камък не води до увреждане на зъбите, а точно обратното -води до по-здрави венци,а оттам и зъби.
Образуването на зъбния камък е свързано с редица клинични прояви, включително лош дъх, отдръпване и хронично възпаление на венците. Външният вид на зъбите е неприятен – може да бъде жълт или дори кафяв.
Мит или истина? „Веднъж ми го изчистиха и след това започнах да трупам още“.
Веднъж почистен зъбният камък не означава, че няма да се появи отново.Също така след като се почисти не означава, че появата и натрупването му ще се осъществява по-бързо. Хората се различават по податливост за натрупване на зъбен камък. С напредване на възрастта е възможно процесът по натрупване на зъбен камък да се ускори.
На колко време е добре да се прави профилактика на зъбен камък?
В зависимост от количеството, което се отлага, е добре почистването да се осъществява 2 до 3 пъти годишно. При всеки човек натрупването му отнема различно време. Препоръката на д-р Бочков е на всеки 6 месеца да се провежда почистване.
Има ли отношение зъбният камък към здравето на венците?
Редовното почистване на зъбен камък предотвратява възпалението на венците и подобрява тяхното здраве.
Защо някои хора „трупат“ повече зъбен камък от други?
Отлагането и натрупването на зъбен камък е процес, който е съчетание от различни фактори. При някои хора съставът на слюнката може да е с повишено съдържание на минерали и също така самото количество слюнка да е повишено. Това води до по-бързо отлагане и натрупване на зъбен камък. Друг основен фактор, който води до по-бързото натрупване на зъбен камък е неподдържането на добра орална хигиена.
Колко време трае процедурата по отстраняване на зъбен камък?
Почистването на зъбен камък е процедура, която може да се осъществи в зависимост от количеството му както в едно посещение, така и в няколко последователни.
Болезнена ли е?
Процедурата по премахване на зъбен камък не е болезнена в повечето случаи. Но при някои пациенти може да има известна степен на чувствителност и дискомфорт по време на премахването му. Една от причините за чувствителност или дискомфорт е не навременното остраняване на зъбен камък. След почистване на зъбните повърхности, те вече са в директен контакт с всички дразнители в устата – температурни и химически. Чувствителността е свързана и със степента на загуба на кост и възпаление на венците.
Какъв метод използвате за отстраняването му?
В Orthos-Dent Care почистването на зъбен камък се извършва посредством ултразвуков апарат/скалер/ или с ръчни инструменти в зависимост от конкретната нужда и индивидуален случай на пациента. Завършваме почистването с полиране, с насоки как да се използва конец.
Процедурата е идентична и при наличие на ретайнер след лечение с брекети.
Съветваме пациентите си относно следващи профилактични срещи.
Каква е причината понякога след почистване на зъбен камък да се разклати/ят зъб/и? Как може да се предотврати това?
Понякога след почистване на зъбен камък може да се създаде усещане за подвижност на някои зъби. Това е вследствие на факта, че зъбният камък е твърда структура, която обхваща няколко зъба в съседство, както и пространството между тях, което води до образуването на монолитна структура, която все едно „шинира“ зъбите. След почистването усещането за някои пациенти е странно, съпроводено с усещане за разстояния между зъбите и подвижност. При необходимост насочваме към колега специалист пародонтолог. Степента на подвижност на зъбите зависи от нивото на загуба на кост, а не от премахването на зъбния камък.
Ще станат ли зъбите ми по-бели след почистване на зъбен камък?
След почистването на зъбния камък процедурата завършва с полиране на зъбите. Вследствие, на което налепите и плаката се отстранява и зъбите изглеждат естествено по-бели.
Каква е разликата между конец за зъби и клечка за зъби? Кое препоръчвате да се използва и защо?
Разликата между конец за зъби и клечка за зъби е огромна. С клечка за зъби може да се отстранят хранителни остатъци, но също така може да се нанесе травма на венците и части от самата клечка да останат в междузъбните пространства. Почистването на зъбите с четка и конец може да премахне плаката, от която се образува след това зъбен камък, но веднъж образувал се, зъбният камък е здраво закрепен, за да бъде отстранен с четка за зъби. Тогава отстраняването му е възможно само от дентален специалист.
В Orthos-Dent Care препоръчваме редовното използване на конец за зъби за почистване на междузъбните пространства. Конецът минава фино на труднодостъпни места между струпани зъби.
Предлагат се и междузъбни четки – силиконови или на метален носител – като „елхичка”, които превъзхождат традиционните клечки и са по-щадящи за околозъбните тъкани.
Има ли храни и напитки, които допринасят за натрупването на зъбен камък?
Натрупването на зъбен камък е строго индивидуално при всеки и зависи от храните и питките, които приемаме. Нерафинираните продукти като плодове, зеленчуци и ядки, водят до естественото почистване на зъбната плака. От друга страна рафинираните – готвени и обработени храни, сладки изделия, кафе, цигари, водят до по-бързо натрупване на плака и от там на зъбен камък.
Предвид предстоящите празници и големи трапези, какво препоръчва д-р Бочков на своите пациенти, така, че натрупването на зъбен камък да не се повлияе от храната и напитките?
С наближаването на коледните празници д-р Бочков препоръчва да се обръща повече внимание на устната хигиена.
На пазара се предлагат сгъваеми четки за зъби, удобни и при пътуване, специални кутийки за съхраняване на междузъбните четки или такива с индивидуални капачета, конци за зъби с различни размери и покрития.
Внимателното и правилно почистване на зъбите, съпроводено с използване на конец за зъби, подходяща вода за уста и редовни профилактични срещи с нас, може значително да намали възможността от образуване на зъбен камък.